Słów kilka o opiece naprzemiennej nad dzieckiem
Opieka naprzemienna to innymi słowy sposób sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem po rozstaniu rodziców, której założeniem jest, aby dziecko spędzało co do zasady tyle samo czasu zarówno z mamą, jak i tatą..
W praktyce opieka naprzemienna polega na tym, że dziecko mieszka na zmianę z jednym z rodziców w ustalonym okresie (np. w wymiarze dwóch tygodni w miesiącu). Zaznaczyć należy, iż w obowiązujących przepisach regulujących prawo rodzinne i opiekuńcze co prawda nie istnieje zapis odnoszący się wprost system opieki naprzemiennej. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z takiej możliwości, mając na uwadze przede wszystkim dobro dziecka.
Zgodny wniosek rodziców dziecka o pozostawienie im władzy rodzicielskiej oraz wspólnie sporządzony plan wychowawczy obejmujący szczegółowe ustalenia w przedmiocie wykonywania kontaktów z dzieckiem, daje możliwość także o ubiega się o opiekę naprzemienną.
Opieka naprzemienna umożliwia utrzymywania kontaktów oraz bliskich relacji przez dziecko z każdym z rodziców. Zarówno dziecko, jak i rodzic mają możliwość spędzania razem czasu w ciągu tygodnia czy też w weekendy, uczestniczenia każdego z rodziców w obowiązku szkolnym (przedszkolnym) dziecka, a także wspieraniu pociechy podczas zajęć dodatkowych rozwijając jego pasje. Z drugiej strony podkreślenia jednak wymaga, że sprawowanie opieki naprzemiennej nad dzieckiem wymaga dyscypliny ze strony rodziców oraz wywiązywania się z ustalonych między rodzicami postanowień. Poza tym opieka naprzemienna – z przyczyn oczywistych – jest możliwa w sytuacji, gdy rodzice mieszkają blisko siebie (tak aby dziecko mogło uczęszczać do szkoły w jednej miejscowości). Odnosząc się natomiast do obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka, jeśli rodzice są w stanie zapewnić porównywalne warunki utrzymania dziecka można zakładać, iż każde z nich będzie ponosiło koszty związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka po połowie (decydując wspólnie o co istotniejszych dodatkowych wydatkach). W innym wypadku można rozważyć zasądzenie alimentów od rodzica posiadającego wyższe możliwości zarobkowe, adekwatnie do potrzeb dziecka, aby szanse rozwoju dziecka w obu miejscach zamieszkania były porównywalne. Jednak podkreślenia wymaga, iż tego typu rozstrzygnięcia zawsze mają charakter indywidualny i zależą od okoliczności konkretnej sprawy.
Opieka naprzemienna jest zatem rozwiązaniem, które umożliwia pełny udział każdego rodzica w wychowaniu dziecka, a także partycypacje w obowiązkach z tego wynikających. Ten typ opieki może w rezultacie wpływać na właściwy rozwój dziecka, który co do zasady ma możliwość spędzania czasu z każdym z rodziców w różnych aspektach swojego życia. Jednak ocena, czy opieka naprzemienna w danej sytuacji jest możliwa, podlega każdorazowemu rozstrzygnięciu w toku postępowania sądowego.
Jak już zostało wspomniane powyżej, opisany typ opieki wymaga maksymalnego zaangażowania każdego z rodziców celem zapewnienia dziecku stabilizacji oraz wywiązywania się względem niego z codziennych obowiązków.
Należy mieć przede wszystkim na uwadze, że nasza pociecha będzie musiała przemieszczać się z miejsca zamieszkania swoich rodziców, a o co trzeba będzie zadbać (odbieranie i zawożenie dziecka po ustalonym upływie czasu będzie stanowiło bowiem obowiązek każdego rodzica…). Poza tym rodzice będą zobowiązani również do zorganizowania dziecku odpowiedniego kąta w swoich miejscach zamieszkania i zapewnienia mu właściwego wsparcia w tej przecież zupełnie nowej oraz niełatwej sytuacji.
Zaprezentowany powyżej sposób realizacji opieki nad dzieckiem po rozstaniu rodziców, wydaje się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla dziecka, które również musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Rodzice powinni jednak pamiętać, że o powodzeniu tego typu opieki przesądzać będzie przede wszystkim to, jak oni zamierzają się wywiązywać ze swoich zobowiązań względem dziecka (i względem siebie), a także jak uda im się przekonać do swoich planów sąd, do którego będzie należało ostatnie słowo w sprawie.
skontaktuj się z nami