Rozwód krok po kroku – garść podstawowych informacji
Proces rozwodowy to złożona i często trudna sprawa, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Procedura rozwodowa odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oto krok po kroku prezentujemy krótki przewodnik, który pomoże zrozumieć podstawowe zasady oraz etapy procesu rozwodowego.
Krok 1: Zastanów się, czy rozwód to jedyne rozwiązanie
Zanim zdecydujesz się na podjęcie formalnych kroków, zastanów się, czy rozwód jest jedynym wyjściem w danej sytuacji. Możliwymi bowiem do rozważenia są np. mediacja lub terapia małżeńska, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktów oraz ostatecznie doprowadzić do uratowaniu małżeństwa.
Krok 2: Znajdź dobrego prawnika
Prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym warto mieć u swojego boku przez cały proces rozwodowy. Profesjonalista pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki, a także poprowadzi Cię przez wszystkie etapy procesu, co przy emocjach związanych z tego typu sprawami, niejednokrotnie okazuje się nieodzowne.
Krok 3: Złożenie pozwu o rozwód
Pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym. Pismo stanowiące pozew powinno zawierać podstawowe informacje, takie jak: dane małżonków, dane o dzieciach, przyczyny żądania rozwodu oraz pozostałe żądania stron (np. alimenty, podział majątku itd.).
Krok 4: Odpowiedź na pozew
Druga strona ma prawo odpowiedzieć na pozew, gdzie przedstawi swoje argumenty i żądania. Ma na to określony przez Sąd czas, licząc od dnia doręczenia pozwu. Złożenie odpowiedzi na pozew pozwala przedstawić własny punkt widzenia oraz ustosunkować się do stanowiska małżonka wyrażonego w pozwie.
Krok 5: Mediacja i rozprawa sądowa
Sąd może nakazać stronom mediację, która jest formą próby polubownego rozwiązania sporu. Jeżeli mediacja nie przyniesie rozwiązania, sprawa trafi na rozprawę sądową.
Krok 6: Wyrok
Po rozpatrzeniu wszystkich argumentów, dowodów, a także stanowiska stron, Sąd wyda wyrok rozwodowy. Wyrok ten może dotyczyć nie tylko rozwiązania małżeństwa, ale także innych kwestii, które w toku postępowania rozwodowego mogą także zostać rozpatrzone (takich jak m.in. podział majątku, alimenty na dziecko czy małżonka, czy też prawa do dzieci)
Krok 7: Apelacja
Jeżeli któraś ze stron nie zgadza się z wyrokiem rozwodowym, może złożyć apelację do sądu wyższej instancji. Warto mieć świadomość, że istnieje możliwość prawnego wzruszenia orzeczenia sądu I instancji.
Krok 8: Wykonanie wyroku
Wyrok staje się ostateczny i prawomocny po upływie terminu do wniesienia apelacji lub po rozpatrzeniu apelacji przez sąd wyższej instancji.
Należy wziąć pod uwagę, że każda sprawa rozwodowa jest inna, dlatego też wymaga indywidualnego podejścia. Ustalenie strategii postępowania z prawnikiem oraz dobrze przemyślane decyzje na każdym etapie procesu, są kluczowe dla uzyskania korzystnego dla siebie wyroku.
skontaktuj się z nami