Prawa i obowiązki małżonków - obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny
Zawarcie małżeństwa skutkuje m.in. tym, że każdy z małżonków ma względem siebie zarówno prawa,
jak i obwiązki.
W kontekście powyższego oraz odnosząc się do obowiązków małżonków wynikających z przepisów
prawa (tj. Dział II Ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy) przedmiotem niniejszego wpisu będzie
charakterystyka obowiązku przyczynienia się małżonków do zaspokajania potrzeb rodziny.
Art. 27
Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Podkreślania wymaga, iż zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z przepisów prawa małżonek ma możliwość: w trakcie trwania małżeństwa żądać od drugiego małżonka świadczeń na podstawie art. 27 KRiO w trakcie procesu rozwodowego wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie zaspokojenia potrzeb rodziny (art. 445 KPC), a także w wyroku rozwodowym, albo po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, żądać alimentów od byłego małżonka na podstawie art. 60 KRiO.
Obowiązek przewidziany w z art. 27 KRiO. wygasa na skutek ustania małżeństwa, a także orzeczenia sepracji. Jednocześnie na podstawie powyższego przepisu można żądać zaspokojenia bieżących i przyszłych potrzeb rodziny, a nie potrzeb „przeszłych”. W przepisach wyraźnie wskazano, że art. 27 i 28 KRiO regulują „obowiązek przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny jako całości”. A zatem świadczenie, o którym mowa w niniejszym wpisie, służy zaspokojeniu potrzeb wszystkich członków rodziny, a w tym także drugiego małżonka. W piśmiennictwie zwraca się uwagę, że zakres obowiązku zależy m.in. od liczebności rodziny, ponieważ o do zasady rodzice powinni ze swoimi dziećmi dzielić także środki niezbędne dla ich własnego utrzymania.
Ustawodawca w przywołanym art. 27 KRiO wskazał zasadniczo na dwa sposoby zaspokajania potrzeb rodziny poza obowiązkiem zaspokojenia potrzeb materialnych. Zgodnie z przepisem realizacja obowiązku może polegać na: osobistych staraniach o wychowanie dzieci, pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Tym samum przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego chronią małżonka, który innymi słowy nie podejmuje pracy zawodowej i nie uzyskuje wynagrodzenia. Przywołany przepis stanowi podstawę do dochodzenia należności na rzecz rodziny. Natomiast każdy z małżonków może również wystąpić do sądu o nakazanie wypłacania do jego rąk wynagrodzenia drugiego małżonka zgodnie z brzmieniem art. 28 KRiO – tj. naruszenie obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny może prowadzić do wystąpienia przez jednego z małżonków z wnioskiem o wypłatę wynagrodzenia za pracę lub innych należności, które uzyskał drugi z małżonków, naruszający powyższy obowiązek.
skontaktuj się z nami